Dojčenské fľaše: Je lepšia plastová alebo sklenená?

Otázka, ktorú rieši každý rodič. Kŕmiť dieťa zo sklenenej fľaše alebo z plastovej? Obe majú svoje výhody aj nevýhody, v našom článku vám pomôžeme rozhodnúť sa správne.

Výhody a nevýhody plastovej dojčenskej fľaše

Plastové dojčenské fľaše zažili pred pár rokmi veľký boom. Majú nesporné výhody – sú ľahke, dokážu ich udržať aj detské rúčky, sú odolné voči nárazom a teplotným šokom a cenovo výhodné. Pri výrobe plastov vzniká kondenzáciou fenolu a acetónu  bisfenol A (BPA), chemická látka, ktorá sa môže uvoľnovať do potravín či nápojov, preto jej použitie na výrobu detských fliaš je neprípustné. Od roku 2011 je zakázané predávať detské fľaše s obsahom BPA ­– bisfenolu A, v celej Európskej únii, no aj tak buďte pri kúpe obozretní a všímajte si označenie – kupujte iba fľaše s označením BPA free.

 

K nevýhodám plastových fliaš patrí ich zanášanie z vnútornej časti a nasávanie pachov. Plastová fľaša sa častým používaním zanesnie a nedá sa vyčistiť často tak dôklane ako sklenená, preto ich musíte častejšie vymienať – čo má zase negatívny dopad na životné prostredie.

 

Výhody a nevýhody sklenenej dojčenskej fľaše

Sklenená dojčenská fľaša je overená klasika, pili sme z nej my aj naši rodičia. Je pevná, vyznačuje sa vysokým hygienickým štandardom – ľahko sa čistí, nezanáša sa a nenasáva pachy potravín, preto ju môžete používať dlhý čas. Na druhej strane nie je taká odolná voči teplotným a nárazovým šokom – aj na to však existuje riešenie – silikónový obal na fľašu alebo špeciálne puzdro fľašu ochráni pri páde alebo nevhodnej manipulácií. Existujú aj fľaše so špeciálneho tvrdeného skla, ktoré sú odolnejšie voči nárazom.

Sklenené fľaše sú však ťažšie ako plastové. Ak dieťa kŕmite vy, rozdiel je nebadateľný, no ak sa váš potomok učí používať fľašu sám, tá zo skla mu môže byť priťažká.

 

Aké je riešenie? Na výchádzky, príležitostné kŕmenie vonku, investujte do kvalitnej BPA free plastovej fľaše, na kŕmenie doma a detské čajíky, ktoré fľaše zanášajú, si vyhraďte sklenenú fľašu. Oba modely nájdete v rôznych objemoch a určite nájdete svojho favorita v našom e-shope.